管理会计(高等教育出版社)
于增彪(清华大学) 改编
余绪缨(厦门大学) 审校
CHAPTER 16
cost-volume-profit analysis:
a managerial planning tool
Questions for writing and discussion
1. CVP analysis allows managers to focus on selling prices, volume, costs, profits, and sales mix. Many different “what if” questions can be asked to assess the effect on profits of changes in key variables.
2. The units-sold approach defines sales volume in terms of units of product and gives answers in these same terms. The sales-revenue approach defines sales volume in terms of revenues and provides answers in these same terms.
3. Break-even point is the level of sales activity where total revenues equal total costs, or where zero profits are earned.
4. At the break-even point, all fixed costs are covered. Above the break-even point, only variable costs need to be covered. Thus, contribution margin per unit is profit per unit, provided that the unit selling price is greater than the unit variable cost (which it must be for break-even to be achieved).
5. Profit = $7.00 5,000 = $35,000
6. Variable cost ratio = Variable costs/Sales. Contribution margin ratio = Contribution margin/Sales. Contribution margin ratio = 1 – Variable cost ratio.
7. Break-even revenues = $20,000/0.40 = $50,000
8. No. The increase in contribution is $9,000 (0.30 $30,000), and the increase in advertising is $10,000.
9. Sales mix is the relative proportion sold of each product. For example, a sales mix of 3:2 means that three units of one product are sold for every two of the second product.
10. Packages of products, based on the expected sales mix, are defined as a single product. Selling price and cost information for this package can then be used to carry out CVP analysis.
11. Package contribution margin: (2 $10) + (1 $5) = $25. Break-even point = $30,000/$25 = 1,200 packages, or 2,400 units of A and 1,200 units of B.
12. Profit = 0.60($200,000 – $100,000) = $60,000
13. A change in sales mix will change the contribution margin of the package (defined by the sales mix) and, thus, will change the units needed to break even.
14. Margin of safety is the sales activity in excess of that needed to break even. The higher the margin of safety, the lower the risk.
15. Operating leverage is the use of fixed costs to extract higher percentage changes in profits as sales activity changes. It is achieved by increasing fixed costs while lowering variable costs. Therefore, increased leverage implies increased risk, and vice versa.
16. Sensitivity analysis is a “what if” technique that examines the impact of changes in underlying assumptions on an answer. A company can input data on selling prices, variable costs, fixed costs, and sales mix and set up formulas to calculate break-even points and expected profits. Then, the data can be varied as desired to see what impact changes have on the expected profit.
17. By specifically including the costs that vary with nonunit drivers, the impact of changes in the nonunit drivers can be examined. In traditional CVP, all nonunit costs are lumped together as “fixed costs.” While the costs are fixed with respect to units, they vary with respect to other drivers. ABC analysis reminds us of the importance of these nonunit drivers and costs.
18. JIT simplifies the firm’s cost equation since more costs are classified as fixed (e.g., direct labor). Additionally, the batch-level variable is gone (in JIT, the batch is one unit). Thus, the cost equation for JIT includes fixed costs, unit variable cost times the number of units sold, and unit product-level cost times the number of products sold (or related cost
driver). JIT means that CVP analysis approaches the standard analysis with fixed and unit-level costs only.
Exercises
16–1
1. e
2. c
3. d
4. b
5. a
16–2
1. f
2. d
3. b
4. a
5. g
6. e
7. c
16–3
1. Units = Fixed cost/Contribution margin
= $10,350/($15 – $12)
= 3,450
2. Sales (3,450 $15) $51,750
Variable costs (3,450 $12) 41,400
Contribution margin $ 10,350
Fixed costs 10,350
Operating income $ 0
3. Units = (Target income + Fixed cost)/Contribution margin
= ($9,900 + $10,350)/($15 – $12)
= $20,250/$3
= 6,750
16–4
1. Contribution margin per unit = $15 – $12 = $3
Contribution margin ratio = $3/$15 = 0.20, or 20%
2. Variable cost ratio = $60,000/$75,000 = 0.80, or 80%
3. Revenue = Fixed cost/Contribution margin ratio
= $10,350/0.20
= $51,750
4. Revenue = (Target income + Fixed cost)/Contribution margin ratio
= ($9,900 + $10,350)/0.20
= $101,250
16–5
1. 0.15($15)(Units) = $15(Units) – $12(Units) – $10,350
$2.25(Units) = $3(Units) – $10,350
$10,350 = $0.75(Units)
Units = 13,800
2. Sales (13,800 $15) $ 207,000
Variable costs (13,800 $12) 165,600
Contribution margin $ 41,400
Fixed costs 10,350
Operating income $ 31,050
$31,050 does equal 15% of $207,000, so the answer of 13,800 units is correct.
16–6
1. Before-tax income = (After-tax income)/(1 – Tax rate)
= $6,000/(1 – 0.40)
= $10,000
Units = (Target income + Fixed cost)/Contribution margin
= ($10,000 + $10,350)/($15 – $12)
= 6,783*
*The answer is 6,783.3333, and so it must be rounded to a whole unit. You may prefer that students round up the answer to 6,784, instead, since it is better to be marginally above break-even than marginally below it.
2. Before-tax income = (After-tax income)/(1 – Tax rate)
= $6,000/(1 – 0.50)
= $12,000
Units = (Target income + Fixed cost)/Contribution margin
= ($12,000 + $10,350)/($15 – $12)
= 7,450
3. Before-tax income = (After-tax income)/(1 – Tax rate)
= $6,000/(1 – 0.30)
= $8,571
Units = (Target income + Fixed cost)/Contribution margin
= ($8,571 + $10,350)/($15 – $12)
= 6,307
16–7
1. Break-even units = Fixed costs/(Price – Variable cost)
= $150,000/($2.45 – $1.65)
= $150,000/$0.80
= 187,500
2. Units = ($150,000 + $12,600)/($2.45 – $1.65)
= $162,600/$0.80
= 203,250
3. Unit variable cost = $1.65
Unit variable manufacturing cost = $1.65 – $0.17 = $1.48
The unit variable cost is used in cost-volume-profit analysis, since it includes all of the variable costs of the firm.
16–8
1. Before-tax income = $25,200/(1 – 0.40) = $42,000
Units = ($150,000 + $42,000)/$0.80
= $192,000/$0.80
= 240,000
2. Before-tax income = $25,200/(1 – 0.30) = $36,000
Units = ($150,000 + $36,000)/$0.80
= $186,000/$0.80
= 232,500
3. Before-tax income = $25,200/(1 – 0.50) = $50,400
Units = ($150,000 + $50,400)/$0.80
= $200,400/$0.80
= 250,500
4. 215,000 – 187,500 = 27,500 pans
or
$526,750 – $459,375 = $67,375
16–9
A B C D
Sales $ 5,000 $ 15,600* $ 16,250* $9,000
Variable costs 4,000 11,700 9,750 5,400*
Contribution margin $ 1,000 $ 3,900 $ 6,500* $3,600*
Fixed costs 500* 4,000 6,100* 750
Operating income (loss) $ 500 $ (100)* $ 400 $2,850
Units sold 1,000* 1,300 125 90
Price/unit $5 $12* $130 $100*
Variable cost/unit $4* $9 $78* $60*
Contribution margin/unit $1* $3 $52* $40*
Contribution margin ratio 20%* 25%* 40% 40%*
Break-even in units 500* 1,334* 118* 19*
*Designates calculated amount.
Note: When the calculated break-even in units includes a fractional amount, it has been rounded up to the next whole unit.
16–10
1. Variable cost ratio = Variable costs/Sales
= $399,900/$930,000
= 0.43, or 43%
Contribution margin ratio = (Sales – Variable costs)/Sales
= ($930,000 – $399,900)/$930,000
= 0.57, or 57%
2. Break-even sales revenue = $307,800/0.57 = $540,000
3. Margin of safety = Sales – Break-even sales
= $930,000 – $540,000 = $390,000
4. Contribution margin from increased sales = ($7,500)(0.57) = $4,275
Cost of advertising = $5,000
No, the advertising campaign is not a good idea, because the company’s operating income will decrease by $725 ($4,275 – $5,000).
16–11
1. Income = Revenue – Variable cost – Fixed cost
0 = 1,500P – $300(1,500) – $120,000
0 = 1,500P – $450,000 – $120,000
$570,000 = 1,500P
P = $380
2. $160,000/($3.50 – Unit variable cost) = 128,000 units
Unit variable cost = $2.25
16–12
1. Contribution margin per unit = $5.60 – $4.20*
= $1.40
*Variable costs per unit:
$0.70 + $0.35 + $1.85 + $0.34 + $0.76 + $0.20 = $4.20
Contribution margin ratio = $1.40/$5.60 = 0.25 = 25%
2. Break-even in units = ($32,300 + $12,500)/$1.40 = 32,000 boxes
Break-even in sales = 32,000 $5.60 = $179,200
or
= ($32,300 + $12,500)/0.25 = $179,200
3. Sales ($5.60 35,000) $ 196,000
Variable costs ($4.20 35,000) 147,000
Contribution margin $ 49,000
Fixed costs 44,800
Operating income $ 4,200
4. Margin of safety = $196,000 – $179,200 = $16,800
5. Break-even in units = 44,800/($6.20 – $4.20) = 22,400 boxes
New operating income = $6.20(31,500) – $4.20(31,500) – $44,800
= $195,300 – $132,300 – $44,800 = $18,200
Yes, operating income will increase by $14,000 ($18,200 – $4,200).
16–13
1. Variable cost ratio = $126,000/$315,000 = 0.40
Contribution margin ratio = $189,000/$315,000 = 0.60
2. $46,000 0.60 = $27,600
3. Break-even revenue = $63,000/0.60 = $105,000
Margin of safety = $315,000 – $105,000 = $210,000
4. Revenue = ($63,000 + $90,000)/0.60
= $255,000
5. Before-tax income = $56,000/(1 – 0.30) = $80,000
Note: Tax rate = $37,800/$126,000 = 0.30
Revenue = ($63,000 + $80,000)/0.60 = $238,333
Sales $ 238,333
Less: Variable expenses ($238,333 0.40) 95,333
Contribution margin $ 143,000
Less: Fixed expenses 63,000
Income before income taxes $ 80,000
Income taxes ($80,000 0.30) 24,000
Net income $ 56,000
16–14
1. Operating income = Revenue(1 – Variable cost ratio) – Fixed cost
(0.20)Revenue = Revenue(1 – 0.40) – $24,000
(0.20)Revenue = (0.60)Revenue – $24,000
(0.40)Revenue = $24,000
Revenue = $60,000
Sales $ 60,000
Variable expenses ($60,000 0.40) 24,000
Contribution margin $ 36,000
Fixed expenses 24,000
Operating income $ 12,000
$12,000 = $60,000 20%
2. If revenue of $60,000 produces a profit equal to 20 percent of sales and if the price per unit is $10, then 6,000 units must be sold. Let X equal number of units, then:
Operating income = (Price – Variable cost) – Fixed cost
0.20($10)X = ($10 – $4)X – $24,000
$2X = $6X – $24,000
$4X = $24,000
X = 6,000 buckets
0.25($10)X = $6X – $24,000
$2.50X = $6X – $24,000
$3.50X = $24,000
X = 6,857 buckets
Sales (6,857 $10) $68,570
Variable expenses (6,857 $4) 27,428
Contribution margin $41,142
Fixed expenses 24,000
Operating income $17,142
$17,142* = 0.25 $68,570 as claimed
*Rounded down.
Note: Some may prefer to round up to 6,858 units. If this is done, the operating income will be slightly different due to rounding.
16–14 Concluded
3. Net income = 0.20Revenue/(1 – 0.40)
= 0.3333Revenue
0.3333Revenue = Revenue(1 – 0.40) – $24,000
0.3333Revenue = 0.60Revenue – $24,000
0.2667Revenue = $24,000
Revenue = $89,989
16–15
1. Company A: $100,000/$50,000 = 2
Company B: $300,000/$50,000 = 6
2. Company A Company B
X = $50,000/(1 – 0.80) X = $250,000/(1 – 0.40)
X = $50,000/0.20 X = $250,000/0.60
X = $250,000 X = $416,667
Company B must sell more than Company A to break even because it must cover $200,000 more in fixed costs (it is more highly leveraged).
3. Company A: 2 50% = 100%
Company B: 6 50% = 300%
The percentage increase in profits for Company B is much higher than Company A’s increase because Company B has a higher degree of operating leverage (i.e., it has a larger amount of fixed costs in proportion to variable costs as compared to Company A). Once fixed costs are covered, additional revenue must cover only variable costs, and 60 percent of Company B’s revenue above break-even is profit, whereas only 20 percent of Company A’s revenue above break-even is profit.
16–16
1. Variable Units in Package
Product Price* – Cost = CM Mix = CM
Scientific $25 $12 $13 1 $13
Business 20 9 11 5 55
Total $68
*$500,000/20,000 = $25
$2,000,000/100,000 = $20
X = ($1,080,000 + $145,000)/$68
X = $1,225,000/$68
X = 18,015 packages
18,015 scientific calculators (1 18,015)
90,075 business calculators (5 18,015)
2. Revenue = $1,225,000/0.544* = $2,251,838
*($1,360,000/$2,500,000) = 0.544
16–17
1. Sales mix is 2:1 (Twice as many videos are sold as equipment sets.)
2. Variable Sales
Product Price – Cost = CM Mix = Total CM
Videos $12 $4 $8 2 $16
Equipment sets 15 6 9 1 9
Total $25
Break-even packages = $70,000/$25 = 2,800
Break-even videos = 2 2,800 = 5,600
Break-even equipment sets = 1 2,800 = 2,800
3. Switzer Company
Income Statement
For Last Year
Sales $ 195,000
Less: Variable costs 70,000
Contribution margin $ 125,000
Less: Fixed costs 70,000
Operating income $ 55,000
Contribution margin ratio = $125,000/$195,000 = 0.641, or 64.1%
Break-even sales revenue = $70,000/0.641 = $109,204
4. Margin of safety = $195,000 – $109,204 = $85,796
16–18
1. Sales mix is 2:1:4 (Twice as many videos will be sold as equipment sets, and four times as many yoga mats will be sold as equipment sets.)
2. Variable Sales
Product Price – Cost = CM Mix = Total CM
Videos $12 $ 4 $8 2 $16
Equipment sets 15 6 9 1 9
Yoga mats 18 13 5 4 20
Total $45
Break-even packages = $118,350/$45 = 2,630
Break-even videos = 2 2,630 = 5,260
Break-even equipment sets = 1 2,630 = 2,630
Break-even yoga mats = 4 2,630 = 10,520
3. Switzer Company
Income Statement
For the Coming Year
Sales $555,000
Less: Variable costs 330,000
Contribution margin $225,000
Less: Fixed costs 118,350
Operating income $106,650
Contribution margin ratio = $225,000/$555,000 = 0.4054, or 40.54%
Break-even revenue = $118,350/0.4054 = $291,934
4. Margin of safety = $555,000 – $291,934 = $263,066
16–19
1. Contribution margin/unit = $410,000/100,000 = $4.10
Contribution margin ratio = $410,000/$650,000 = 0.6308
Break-even units = $295,200/$4.10 = 72,000 units
Break-even revenue = 72,000 $6.50 = $468,000
or
= $295,200/0.6308 = $467,977*
*Difference due to rounding error in calculating the contribution margin ratio.
2. The break-even point decreases:
X = $295,200/(P – V)
X = $295,200/($7.15 – $2.40)
X = $295,200/$4.75
X = 62,147 units
Revenue = 62,147 $7.15 = $444,351
3. The break-even point increases:
X = $295,200/($6.50 – $2.75)
X = $295,200/$3.75
X = 78,720 units
Revenue = 78,720 $6.50 = $511,680
16–19 Concluded
4. Predictions of increases or decreases in the break-even point can be made without computation for price changes or for variable cost changes. If both change, then the unit contribution margin must be known before and after to predict the effect on the break-even point. Simply giving the direction of the change for each individual component is not sufficient. For our example, the unit contribution changes from $4.10 to $4.40, so the break-even point in units will decrease.
Break-even units = $295,200/($7.15 – $2.75) = 67,091
Now, let’s look at the break-even point in revenues. We might expect that it, too, will decrease. However, that is not the case in this particular example. Here, the contribution margin ratio decreased from about 63 percent to just over 61.5 percent. As a result, the break-even point in revenues has gone up.
Break-even revenue = 67,091 $7.15 = $479,701
5. The break-even point will increase because more units will need to be sold to cover the additional fixed expenses.
Break-even units = $345,200/$4.10 = 84,195 units
Revenue = $547,268
16–20
1.
Break-even point = 2,500 units; + line is total revenue and x line is total costs.
16–20 Continued
2. a. Fixed costs increase by $5,000:
Break-even point = 3,750 units
16–20 Continued
b. Unit variable cost increases to $7:
Break-even point = 3,333 units
16–20 Continued
c. Unit selling price increases to $12:
Break-even point = 1,667 units
16–20 Continued
d. Both fixed costs and unit variable cost increase:
Break-even point = 5,000 units
16–20 Continued
3. Original data:
Break-even point = 2,500 units
16–20 Continued
a. Fixed costs increase by $5,000:
Break-even point = 3,750 units
16–20 Continued
b. Unit variable cost increases to $7:
Break-even point = 3,333 units
16–20 Continued
c. Unit selling price increases to $12:
Break-even point = 1,667 units
16–20 Concluded
d. Both fixed costs and unit variable cost increase:
Break-even point = 5,000 units
4. The first set of graphs is more informative since these graphs reveal how costs change as sales volume changes.
16–21
1. Unit contribution margin = $1,060,000/50,000 = $21.20
Break-even units = $816,412/$21.20 = 38,510 units
Operating income = 30,000 $21.20 = $636,000
2. CM ratio = $1,060,000/$2,500,000 = 0.424 or 42.4%
Break-even point = $816,412/0.424 = $1,925,500
Operating income = ($200,000 0.424) + $243,588 = $328,388
3. Margin of safety = $2,500,000 – $1,925,500 = $574,500
4. $1,060,000/$243,588 = 4.352 (operating leverage)
4.352 20% = 0.8704
0.8704 $243,588 = $212,019
New operating income level = $212,019 + $243,588 = $455,607
5. Let X = Units
0.10($50)X = $50.00X – $28.80X – $816,412
$5X = $21.20X – $816,412
$16.20X = $816,412
X = 50,396 units
6. Before-tax income = $180,000/(1 – 0.40) = $300,000
X = ($816,412 + $300,000)/$21.20 = 52,661 units
16–22
1. Variable Sales Package
Product Price – Cost = CM Mix = CM
Vases $40 $30 $10 2 $20
Figurines 70 42 28 1 28
Total $48
Break-even packages = $30,000/$48 = 625
Break-even vases = 2 625 = 1,250
Break-even figurines = 625
2. The new sales mix is 3 vases to 2 figurines.
Variable Sales Package
Product Price – Cost = CM Mix = CM
Vases $40 $30 $10 3 $30
Figurines 70 42 28 2 56
Total $86
Break-even packages = $35,260/$86 = 410
Break-even vases = 3 410 = 1,230
Break-even figurines = 2 410 = 820
16–23
1. d
2. c
3. a
4. d
5. e
6. b
7. c
problems
16–24
1. Unit contribution margin = $825,000/110,000 = $7.50
Break-even point = $495,000/$7.50 = 66,000 units
CM ratio = $7.50/$25 = 0.30
Break-even point = $495,000/0.30 = $1,650,000
or
= $25 66,000 = $1,650,000
2. Increased CM ($400,000 0.30) $ 120,000
Less: Increased advertising expense 40,000
Increased operating income $ 80,000
3. $315,000 0.30 = $94,500
4. Before-tax income = $360,000/(1 – 0.40) = $600,000
Units = ($495,000 + $600,000)/$7.50
= 146,000
5. Margin of safety = $2,750,000 – $1,650,000 = $1,100,000
or
= 110,000 units – 66,000 units = 44,000 units
6. $825,000/$330,000 = 2.5 (operating leverage)
20% 2.5 = 50% (profit increase)
16–25
1. Sales mix:
Squares: $300,000/$30 = 10,000 units
Circles: $2,500,000/$50 = 50,000 units
Sales Total
Product P – V* = P – V Mix = CM
Squares $30 $10 $20 1 $ 20
Circles 50 10 40 5 200
Package $220
*$100,000/10,000 = $10
$500,000/50,000 = $10
Break-even packages = $1,628,000/$220 = 7,400 packages
Break-even squares = 7,400 1 = 7,400
Break-even circles = 7,400 5 = 37,000
2. Contribution margin ratio = $2,200,000/$2,800,000 = 0.7857
0.10Revenue = 0.7857Revenue – $1,628,000
0.6857Revenue = $1,628,000
Revenue = $2,374,216
3. New mix:
Sales Total
Product P – V = P – V Mix = CM
Squares $30 $10 $20 3 $ 60
Circles 50 10 40 5 200
Package $260
Break-even packages = $1,628,000/$260 = 6,262 packages
Break-even squares = 6,262 3 = 18,786
Break-even circles = 6,262 5 = 31,310
CM ratio = $260/$340* = 0.7647
*(3)($30) + (5)($50) = $340 revenue per package
0.10Revenue = 0.7647Revenue – $1,628,000
0.6647Revenue = $1,628,000
Revenue = $2,449,225
16–25 Concluded
4. Increase in CM for squares (15,000 $20) $ 300,000
Decrease in CM for circles (5,000 $40) (200,000)
Net increase in total contribution margin $ 100,000
Less: Additional fixed expenses 45,000
Increase in operating income $ 55,000
Gosnell would gain $55,000 by increasing advertising for the squares. This is a good strategy.
16–26
1. Currently:
Sales (830,000 $0.36) $ 298,800
Variable expenses 224,100
Contribution margin $ 74,700
Fixed expenses 54,000
Operating income $ 20,700
New contribution margin = 1.5 $74,700 = $112,050
$112,050 – promotional spending – $54,000 = 1.5 $20,700
Promotional spending = $27,000
2. Here are two ways to calculate the answer to this question:
a. The per-unit contribution margin needs to be the same:
Let P* represent the new price and V* the new variable cost.
(P – V) = (P* – V*)
$0.36 – $0.27 = P* – $0.30
$0.09 = P* – $0.30
P* = $0.39
b. Old break-even point = $54,000/($0.36 – $0.27) = 600,000
New break-even point = $54,000/(P* – $0.30) = 600,000
P* = $0.39
The selling price should be increased by $0.03.
16–26 Concluded
3. Projected contribution margin (700,000 $0.13) $91,000
Present contribution margin 74,700
Increase in operating income $16,300
The decision was good because operating income increased by $16,300.
(New quantity $0.13) – $54,000 = $20,700
New quantity = 574,615
Selling 574,615 units at the new price will maintain profit at $20,700.
16–27
1. Service P – V = P – V Mix = Total
Residential $540.00a $221.64c $318.36 2 $636.72
Commercial 160.00b 124.52c 35.48 1 35.48
Package $672.20
a$13.50 10 4
b$40 4
cCost per acre for four applications
Residential Commercial
Chemicals $ 70.00 $ 70.00 [$40 + (3 $10)]
Labor* 80.00 18.00
Operating expenses** 55.12 20.00
Supplies** 16.52 16.52
Total $ 221.64 $ 124.52
*10/3 $6.00 4; 3/4 $6.00 4
**The per-acre amount 4 applications
X = F/(P – V)
= $39,708/$672.20 = 59* packages
Residential: 2 59 = 118 acres
Commercial: 1 59 = 59 acres
Average number of residential customers = 118/0.10 = 1,180
*Rounded
16–27 Concluded
2. Hours needed to service break-even volume (in packages):
Residential: 10/3 4 2 = 26.67* hours
Commercial: 3/4 4 1 = 3.00 hours
29.67 hours per package
Total hours required = 29.67 59 = 1,751 hours
Hours per employee = 8 140 = 1,120
Employees needed = 1,751/1,120 = 1.6 laborers
One employee is not sufficient.
Volume/Employee = 1,120/29.67 = 38 packages. Thus, if volume exceeds 38 composite units (76 residential and 38 commercial), a second laborer is needed (at least part time).
*Rounded
Note: Adding another employee could affect the costs used in the initial analysis; for example: (1) another truck might be added (increasing fixed costs and the break-even point; (2) a two-man crew might be used (increasing variable costs); (3) the new employee might work evenings/weekends (no change in either fixed or variable costs). CVP used for planning is often an iterative process—the original solution may raise problems that may call for a recalculation, altering plans further.
3. The mix is redefined to be 1.2:0.8:1.0.
Product P – V = P – V Mix = Total CM
Res.-1 $135.00 $ 77.91* $ 57.09 1.2 $ 68.51
Res.-4 540.00 221.64 318.36 0.8 254.69
Comm. 160.00 124.52 35.48 1.0 35.48
Package $ 358.68
*Variable cost for one-time residential application:
Chemicals $40.00
Labor 20.00
Operating expenses 13.78
Supplies 4.13
Total $77.91
X = F/(P – V) = $39,708/$358.68 = 111 packages
Residential (one application): 1.2 111 = 133 acres
Residential (four applications): 0.8 111 = 89 acres
Commercial: 1 111 = 111 acres
16–28
1. Contribution margin ratio = $487,548/$840,600 = 0.58
2. Revenue = $250,000/0.58 = $431,034
3. Operating income = CMR Revenue – Total fixed cost
0.08R/(1 – 0.34) = 0.58R – $250,000
0.1212R = 0.58R – $250,000
0.4588R = $250,000
R = $544,900
4. $840,600 110% = $924,660
$353,052 110% = 388,357
$536,303
CMR = $536,303/$924,660 = 0.58
The contribution margin ratio remains at 0.58.
5. Additional variable expense = $840,600 0.03 = $25,218
New contribution margin = $487,548 – $25,218 = $462,330
New CM ratio = $462,330/$840,600 = 0.55
Break-even point = $250,000/0.55 = $454,545
The effect is to increase the break-even point.
6. Present contribution margin $ 487,548
Projected contribution margin ($920,600 0.55) 506,330
Increase in contribution margin/profit $ 18,782
Fitzgibbons should pay the commission because profit would increase by $18,782.
16–29
1. Let X be a package of three Grade I cabinets and seven Grade II cabinets. Then:
0.3X($3,400) + 0.7X($1,600) = $1,600,000
X = 748 packages
Grade I: 0.3 748 = 224 units
Grade II: 0.7 748 = 524 units
2. Product P – V = P – V Mix = Total CM
Grade I $3,400 $2,686 $714 3 $2,142
Grade II 1,600 1,328 272 7 1,904
Package $4,046
Direct fixed costs—Grade I $ 95,000
Direct fixed costs—Grade II 95,000
Common fixed costs 35,000
Total fixed costs $ 225,000
$225,000/$4,046 = 56 packages
Grade I: 3 56 = 168; Grade II: 7 56 = 392
16–29 Continued
3. Product P – V = P – V Mix = Total CM
Grade I $3,400 $2,444 $956 3 $2,868
Grade II 1,600 1,208 392 7 2,744
Package $5,612
Package CM = 3($3,400) + 7($1,600)
Package CM = $21,400
$21,400X = $1,600,000 – $600,000
X = 47 packages remaining
141 Grade I (3 47) and 329 Grade II (7 47)
Additional contribution margin:
141($956 – $714) + 329($392 – $272) $73,602
Increase in fixed costs 44,000
Increase in operating income $29,602
Break-even: ($225,000 + $44,000)/$5,612 = 48 packages
144 Grade I (3 48) and 336 Grade II (7 48)
If the new break-even point is interpreted as a revised break-even for 2004, then total fixed costs must be reduced by the contribution margin already earned (through the first five months) to obtain the units that must be sold for the last seven months. These units would then be added to those sold during the first five months:
CM earned = $600,000 – (83* $2,686) – (195* $1,328) = $118,102
*224 – 141 = 83; 524 – 329 = 195
X = ($225,000 + $44,000 – $118,102)/$5,612 = 27 packages
From the first five months, 28 packages were sold (83/3 or 195/7). Thus, the revised break-even point is 55 packages (27 + 28)—in units, 165 of Grade I and 385 of Grade II.
16–29 Concluded
4. Product P – V = P – V Mix = Total CM
Grade I $3,400 $2,686 $714 1 $714
Grade II 1,600 1,328 272 1 272
Package $986
New sales revenue $1,000,000 130% = $1,300,000
Package CM = $3,400 + $1,600
$5,000X = $1,300,000
X = 260 packages
Thus, 260 units of each cabinet will be sold during the rest of the year.
Effect on profits:
Change in contribution margin:
$714(260 – 141) – $272(329 – 260) $66,198
Increase in fixed costs:
$70,000(7/12) 40,833
Increase in operating income $25,365
X = F/(P – V)
= $295,000/$986
= 299 packages (or 299 of each cabinet)
The break-even point for 2006 is computed as follows:
X = ($295,000 – $118,102)/$986
= $176,898/$986
= 179 packages (179 of each)
To this, add the units already sold, yielding the revised break-even point:
Grade I: 83 + 179 = 262
Grade II: 195 + 179 = 374
16–30
1. R = F/(1 – VR)
= $150,000/(1/3)
= $450,000
2. Of total sales revenue, 60 percent is produced by floor lamps and 40 percent by desk lamps.
$360,000/$30 = 12,000 units
$240,000/$20 = 12,000 units
Thus, the sales mix is 1:1.
Product P – V* = P – V Mix = Total CM
Floor lamps $30.00 $20.00 $10.00 1 $10.00
Desk lamps 20.00 13.33 6.67 1 6.67
Package $16.67
X = F/(P – V)
= $150,000/$16.67
= 8,998 packages
Floor lamps: 1 8,998 = 8,998
Desk lamps: 1 8,998 = 8,998
3. Operating leverage = CM/Operating income
= $200,000/$50,000
= 4.0
Percentage change in profits = 4.0 40% = 160%
16–31
1. Door Handles Trim Kits
CM $12 – $9 = $3 $8 – $5 = $3
CM ratio $3/$12 = 0.25 $3/$8 = 0.375
2. Contribution margin:
($3 20,000) + ($3 40,000) $ 180,000
Less: Fixed costs 146,000
Operating income $ 34,000
3. Sales mix (from Requirement 2): 1 door handle to 2 trim kits
Product Price – V = CM Sales Mix = Total CM
Door handle $12 $9 $3 1 $3.00
Trim kit 8 5 3 2 6.00
Package $9.00
Break-even packages = $146,000/$9 = 16,222
Door handles = 1 16,222 = 16,222
Trim kits = 2 16,222 = 32,444
4. Sales (70,000 $8) $ 560,000
Variable costs (70,000 $5) 350,000
Contribution margin $ 210,000
Fixed costs 111,000
Operating income $ 99,000
Yes, operating income is $65,000 higher than when both door handles and trim kits are sold.
16–32
1. Break-even units = $300,000/$14* = 21,429
*$406,000/29,000 = $14
Break-even in dollars = 21,429 $42** = $900,018
or
= $300,000/(1/3) = $900,000
The difference is due to rounding error.
**$1,218,000/29,000 = $42
2. Margin of safety = $1,218,000 – $900,000 = $318,000
3. Sales $ 1,218,000
Variable costs (0.45 $1,218,000) 548,100
Contribution margin $ 669,900
Fixed costs 550,000
Operating income $ 119,900
Break-even in units = $550,000/$23.10* = 23,810
Break-even in sales dollars = $550,000/0.55** = $1,000,000
*$669,900/29,000 = $23.10
**$669,900/$1,218,000 = 55%
16–33
1. The annual break-even point in units at the Peoria plant is 73,500 units and at the Moline plant, 47,200 units, calculated as follows:
Unit contribution calculation:
Peoria Moline
Selling price $150.00 $150.00
Less variable costs:
Manufacturing (72.00) (88.00)
Commission (7.50) (7.50)
G&A (6.50) (6.50)
Unit contribution $ 64.00 $ 48.00
Fixed costs calculation:
Total fixed costs = (Fixed manufacturing cost + Fixed G&A)
Production rate per day Normal working days
Peoria = [$30.00 + ($25.50 – $6.50)] 400 240
= $4,704,000
Moline = [$15.00 + ($21.00 – $6.50)] 320 240
= $2,265,600
Break-even calculation:
Break-even units = Fixed costs/Unit contribution
Peoria = $4,704,000/$64
= 73,500 units
Moline = $2,265,600/$48
= 47,200 units
16–33 Concluded
2. The operating income that would result from the divisional production manager’s plan to produce 96,000 units at each plant is $3,628,800. The normal capacity at the Peoria plant is 96,000 units (400 240); however, the normal capacity at the Moline plant is 76,800 units (320 240). Therefore, 19,200 units (96,000 – 76,800) will be manufactured at Moline at a reduced contribution margin of $40 per unit ($48 – $8).
Contribution per plant:
Peoria (96,000 $64) $ 6,144,000
Moline (76,800 $48) 3,686,400
Moline (19,200 $40) 768,000
Total contribution $ 10,598,400
Less: Fixed costs 6,969,600
Operating income $ 3,628,800
3. If this plan is followed, 120,000 units will be produced at the Peoria plant and 72,000 units at the Moline plant.
Contribution per plant:
Peoria (96,000 $64) $ 6,144,000
Peoria (24,000 $61) 1,464,000
Moline (72,000 $48) 3,456,000
Total contribution $ 11,064,000
Less: Fixed costs 6,969,600
Operating income $ 4,094,400
16–34
1. Break-even dollars (in thousands)
X = Variable cost of goods sold + Current fixed costs + Fixed cost of hiring +
Commissions
X = 0.45aX + $6,120b + $1,890c + 0.1X + 0.05(X – $16,000)
= 0.60X + $6,120 + $1,890 – $800
= $18,025
a$11,700/$26,000 = 45%
bCurrent fixed costs (in thousands):
Fixed cost of goods sold $2,870
Fixed advertising expenses 750
Fixed administrative expenses 1,850
Fixed interest expenses 650
Total $6,120
cFixed cost of hiring (in thousands):
Salespeople (8 $80) $ 640
Travel and entertainment 600
Manager/secretary 150
Additional advertising 500
Total $1,890
2. Break-even formula set equal to net income (in thousands):
0.6(Sales – Var. COGS – Fixed costs – Commissions) = Net income
0.6(X – 0.45X – $6,120 – 0.23X) = $2,100
0.192X – $3,672 = $2,100
0.192X = $5,772
X = $30,063
3. The general assumptions underlying break-even analysis that limit its usefulness include the following: all costs can be divided into fixed and variable elements; variable costs vary proportionally to volume; and selling prices remain unchanged.
managerial decision caseS
16–35
1. Break-even point = F/(P – V)
First process: $100,000/($30 – $10) = 5,000 cases
Second process: $200,000/($30 – $6) = 8,333 cases
2. I = X(P – V) – F
X($30 – $10) – $100,000 = X($30 – $6) – $200,000
$20X – $100,000 = $24X – $200,000
$100,000 = $4X
X = 25,000
The manual process is more profitable if sales are less than 25,000 cases; the automated process is more profitable at a level greater than 25,000 cases. It is important for the manager to have a sales forecast to help in deciding which process should be chosen.
3. The right to decide which process should be chosen belongs to the divisional manager. Danna has a moral obligation to report the correct information to her superior. By altering the sales forecast, Danna unfairly and unethically influenced the decision-making process. Managers certainly have a moral obligation to assess the impact of their decisions on employees, and every effort should be taken to be fair and honest with employees. Danna’s behavior, however, is not justified by the fact that it helped a number of employees retain their employment. First, Danna had no right to make the decision. Danna certainly has the right to voice her concerns about the impact of automation on the employees’ well-being. In so doing, perhaps the divisional manager would come to the same conclusion even though the automated system appears to be more profitable. Second, the choice to select the manual system may not be the best for the employees anyway. The divisional manager may possess more information, making the selection of the automated system the best alternative for all concerned, provided the sales volume justifies its selection. For example, if the automated system is viable, the divisional manager may have plans to retrain and relocate the displaced workers in better jobs within the company. Third, her motivation for altering the forecast seems more driven by her friendship for Jerry Johnson than any legitimate concerns for the layoff of other employees. Danna should examine her reasoning carefully to assess the real reasons for her behavior. Perhaps in so doing, the conflict of interest that underlies her decision will become apparent.
16–35 Concluded
4. Some standards that seem applicable are III-1 (conflict of interest), III-4 (nonsubversion of legitimate goals), III-6 (communication of favorable and unfavorable information), and IV-1 (communication of information fairly and objectively).
16–36
1. Number of seats sold (expected):
Seats sold = Number of performances Capacity Percent sold
Type of Seat
A B C
Dream 570 3,024 3,690
Petrushka 570 3,024 3,690
Nutcracker 2,280 15,120 19,680
Sleeping Beauty 1,140 6,048 7,380
Bugaku 570 3,024 3,690
5,130 30,240 38,130
Total revenues = ($35 5,130) + ($25 30,240) + ($15 38,130)
= $179,550 + $756,000 + $571,950
= $1,507,500
Segmented revenues (Seat price Total seats):
A B C Total
Dream $19,950 $ 75,600 $ 55,350 $150,900
Petrushka 19,950 75,600 55,350 150,900
Nutcracker 79,800 378,000 295,200 753,000
Sleeping Beauty 39,900 151,200 110,700 301,800
Bugaku 19,950 75,600 55,350 150,900
16–36 Continued
Segmented variable-costing income statement:
Dream Petrushka Nutcracker
Sales $ 150,900 $150,900 $753,000
Variable costs 42,500 42,500 170,000
Contribution margin $ 108,400 $108,400 $583,000
Direct fixed costs 275,500 145,500 70,500
Segment margin $(167,100) $ (37,100) $512,500
Sleeping Beauty Bugaku Total
Sales $ 301,800 $ 150,900 $ 1,507,500
Variable costs 85,000 42,500 382,500
Contribution margin $ 216,800 $ 108,400 $ 1,125,000
Direct fixed costs 345,000 155,500 992,000
Segment margin $(128,200) $ (47,100) $ 133,000
Common fixed costs 401,000
Operating (loss) $ (268,000)
2. Contribution margin per ballet performance:
Dream $108,400/5 = $21,680
Petrushka $108,400/5 = $21,680
Nutcracker $583,000/20 = $29,150
Sleeping Beauty $216,800/10 = $21,680
Bugaku $108,400/5 = $21,680
Segment break-even point:
X = F/(P – V)
Dream $275,500/$21,680 = 13
Petrushka $145,500/$21,680 = 7
Nutcracker $70,500/$29,150 = 3
Sleeping Beauty $345,000/$21,680 = 16
Bugaku $155,500/$21,680 = 8
16–36 Continued
3. Weighted contribution margin (package): Mix: 1:1:4:2:1
$21,680 + $21,680 + 4($29,150) + 2($21,680) + $21,680 = $225,000
X = F/(P – V)
X = ($992,000 + $401,000)/$225,000 = 6.19 or 7 (rounded up)
7 Dream, Petrushka, and Bugaku; 14 Sleeping Beauty; 28 Nutcracker
Provided the community will support the number of performances indicated in the break-even solution, I would alter the schedule to reflect the break-even mix.
4. Additional revenue per performance:
114 $30 80% = $ 2,736
756 $20 80% = 12,096
984 $10 80% = 7,872
$ 22,704
Increase in revenues ($22,704 5) $113,520
Less: Variable costs ($8,300 5) 41,500
Increase in contribution margin $ 72,020
New mix 1:1:4:2:1:1
Contribution margin per matinee: $72,020/5 = $14,404
Adding the matinees will increase profits by $72,020.
New break-even point:
X = F/(P – V)
= ($992,000 + $401,000)/($225,000 + $14,404)
= $1,393,000/$239,404 = 5.82 packages, or 6 (rounded up)
6 Dream, Petrushka, Bugaku, and Nutcracker matinees
12 Sleeping Beauty
24 Nutcracker
16–36 Concluded
5. Current total segment margin $ 133,000
Add: Additional contribution margin 72,020
Add: Grant 60,000
Projected segment margin $ 265,020
Less: Common fixed costs 401,000
Operating (loss) $ (135,980)
No, the company will not break even. This is a very thorny problem faced by ballet companies around the world. The standard response is to offer as many performances of The Nutcracker as possible. That action has already been taken here. Other actions that may help include possible increases in prices of the seats (particularly the A seats), offering additional performances of some of the other ballets, cutting administrative costs (they seem somewhat high), and offering a less expensive ballet (direct costs of Sleeping Beauty are quite high).
Research Assignment
16–37
Answers will vary.
本文档为【管理会计(英文版)课后习题答案(高等教育出版社)chapter 16】,请使用软件OFFICE或WPS软件打开。作品中的文字与图均可以修改和编辑,
图片更改请在作品中右键图片并更换,文字修改请直接点击文字进行修改,也可以新增和删除文档中的内容。
该文档来自用户分享,如有侵权行为请发邮件ishare@vip.sina.com联系网站客服,我们会及时删除。
[版权声明] 本站所有资料为用户分享产生,若发现您的权利被侵害,请联系客服邮件isharekefu@iask.cn,我们尽快处理。
本作品所展示的图片、画像、字体、音乐的版权可能需版权方额外授权,请谨慎使用。
网站提供的党政主题相关内容(国旗、国徽、党徽..)目的在于配合国家政策宣传,仅限个人学习分享使用,禁止用于任何广告和商用目的。